Ask.fm Fallow Me on Bloglovin Goodreads Join Us on Facebook Google Plus Instagram Youtube

menü

6 Aralık 2014 Cumartesi

On Küçük Nefes - K.A. TuckerKitap Adı: On Küçük Nefes
Yazar: K.A. Tucker
Orjinal Adı: Ten Tiny Breaths
Seri Bilgisi: Ten Tiny Breaths #1
Sayfa Sayısı: 290
Basım Yılı: 2014
Çeviren: Belgin Selen Haktanır
Yayınevi: Hyperion Kitap

Sadece nefes al Kacey. On küçük nefes. İçinde Tut. Hisset. Sev.
Dört sene önce sarhoş bir sürücünün neden olduğu trafik kazasında annesiyle babasını,
erkek arkadaşını ve en yakın kız arkadaşını kaybeden Kacey Cleary'nin hayatı yerle bir olmuştu.
Hâlâ kazadan sonra arabanın içinde sıkıştığını anı ve annesinin son kez aldığı nefesi hatırlayan Kacey, geçmişini geride bırakmak istiyordu. İki otobüs bileti alan Kacey ve on beş yaşındaki kız kardeşi Livie,hayatlarına yeniden başlamak üzere Michigan'dan kaçıp, Miami'ye gelmişlerdi. İlk başlarda, geçim sıkıntısı çektikleri hâlde, Kacey endişeli değildi. Her şeyin üstesinden gelebileceğini düşünüyordu. Tek istisna, 1D dairesindeki gizemli komşularıydı.

Alev alev yanan mavi gözleri, derin gamzeleri ve kusursuz bedeniyle Trent Emerson, iyi çocuk ve kötü adam arasındaki karşı koyulmaz çizgiyi temsil ediyordu. Trajik geçmişinden sonra katı bir mizaç geliştiren Kacey, herkesi kendinden uzak tutmaya kararlı olsada ikisi arasındaki karşılıklı çekime dayanmak çok güçtü. Trent ise Kacey'nin herkese kapattığı kalbine girmek için herşeyi yapabilirdi. Herikisinin dünyasını paramparça edecek müthiş bir sırrı açıklaması gerekse bile.


Sadece nefes al Kacey. On küçük nefes. İçinde Tut. Hisset. Sev.

Başımızdan ne kadar kötü şeyler geçmiş olursa olsun hala nefes alabiliyor olmamızın ne kadar önemli olduğunu anlatan şahane bir söz.

Kitabımız Kacey ve başından geçen trajik olayın hayatını nasıl etkilediğiyle ilgili. Sadece Kacey'nin değil ayrıca çevresindekilerini de nasıl etkilediğini görüyoruz.

Sarhoş bir sürücü yüzünden geçirdikleri kazada annesini, babasını, çok sevdiği kız arkasaşını ve sevgilisini kaybediyor Kacey. Basit bir olay değil. Göründüğünden daha üzücü şeylerde var. Kacey, arabadan ağır yaralı olarak çıkartılıyor ama tek yara bedeninde değil ruhu da ağır yaralı.

Fiziksel tedavisini tamamlayıp iyileştikten sonra ruhunda açılan yaralar için bir çözüm bulamıyor. Bu yüzden hepsini gizli bir kuya atmış ve üzerini örtmeye çalışıyor ama bu çabası her gece kabuslarla uyanmasına engel olmuyor tabiki. Kimseyle yakınlık kuramıyor, yakınlık kurarsa onlarıda kaybedince tekrar yıkılacağını düşünüyor. Hayata tutunmasını sağlayan şeylerden biri kardeşi Livie, diğeri ise o sarhoş sürücü ve arkadaşlarına olan nefreti. Nefretini kanalize etmek içinde Kickbox'ı kullanıyor. Aynı zamanda sıkı bir dövüşçü kendisi.

Hayatlarına yeniden başlamak için kardeşiyle beraber bir otobüse atlayarak Miami'ye gidiyorlar. Tuttukları daire her ne kadar boş olsada onlar bir yuva haline getirmeye çalışıyorlar. Diğer dairelerdeki insanlarla tanışıyorlar ama özellikle Fırtına ve kızıyla çok iyi dostluk kuruyorlar. Gerçi Kacey'nin bu aşamaya gelmesi epey bir zaman alıyor.

Ha birde unutmadan 1D'de kalan bir komşuları varki aman Allahım, o maviş maviş gözleriyle Kacey'nin bütün duvarlarını yerle bir ediyor. Trent Emerson. Onun da büyük bir sırrı var.

Daha sonra olanlar ise hafif tahmin edilse de yinede sizi şaşırtmaya yetiyor. Yazarımız kitabın ana bölümlerine travma evrelerinin isimlerini vermiş (İnkar, Kabulleniş vb. gibi). Verdiği her isimle Kacey'nin o evrede neler yaşadığını görüyoruz.

Kitabı çok beğendim ben akıcı bir anlatımı var karakterleride öyle bunaltıcı yazmamış yazarımız. İç bunaltıcı, sürekli dramın hakim olduğu bir kitap değil hatta okurken çok eğlendiğimi de belirteyim.

Serimiz şu an için dört kitap gözüküyor. İkinci kitap Kacey'nin kardeşi Livie'nin hikayesini anlatıyor onu da merkla beklemedeyim.

Bu kitabı okuyun pişman olmayacaksınız...

Bu arada kitap boyunca gözümde canlanan Trent karakteri-her ne kadar mavi gözlü olmasada- Evan Peters oldu bence bu karaktere tam uyan rol yeteneği var kendisinde.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...