Ask.fm Fallow Me on Bloglovin Goodreads Join Us on Facebook Google Plus Instagram Youtube

menü

13 Haziran 2014 Cuma

Tanrı Kent - Paulo Lins
Kitap Adı: Tanrı Kent
Yazar: Paulo Lins
Orjinal Adı: City of God (Cidade de Deus)
Seri Bilgisi: Seri Değil.
Sayfa Sayısı: 472
Basım Yılı: 2014
Çeviren: Zeynep Biçer
Yayınevi: Kahve Yayınları

Yeraltı kültürünün en yoğun haliyle yaşandığı ve en acımasız yöntemlerinin kullanıldığı bir yerden bahsediliyor burada, Tanrıkentten. Paulo Linsin otobiyografik öğeler de barındıran büyüleyici ve mistik anlatımıyla, buna çok yakından tanık oluyoruz. Uyuşturucu ticaretinin ve kullanımının çok küçük yaşlarda başladığı, hırsızlık, gasp ve adam öldürmenin günlük ve sıradan işler olarak karşılandığı, neredeyse bütün çocukların büyüyünce gangster olmak istediği bir yer burası. Romanda, devletin ve dolayısıyla yöneticilerin yoksul halkı kentten nasıl uzaklaştırdığı ve bataklığa ittiği, bu yetmezmiş gibi onları bir tür toplama kampı havasında yaşamak zorunda bıraktığı bütün çıplaklığıyla gözler önüne seriliyor, hatta sık sık tokat gibi patlıyor okurun yüzünde. Bireyin devlete ve sisteme yöneltemediği öfkesini, kendi yaşadığı küçük topluluğa nasıl yansıttığını, büyük dramların gölgesinde aşkın, sevginin ve tutkunun kol gezdiği, Tanrıkentin dar sokaklarında dolaşarak anlayabiliyorsunuz. Yayınlandığı onlarca ülkede, sayısız ödül almış, filmiyle gişe rekorları kırmış Tanrıkent, kenar mahalle kültürünün toplumdaki etkileri, bireyin bu çöküş toplumunda yaşamak zorunda bırakıldıkları ve şiddetin olağanlaşmasıyla yüzleşmek adına bir başucu kitabı, bir Latin Amerika klasiği. Kanın tere, gözyaşının kire karıştığı, yarına dair umudu olmayan kenar mahalle insanlarının oldukça küçük yaşam alanlarında hayatta kalma mücadelesinin destansı öyküsü...

Kahve Yayınları'ndan yeni çıkan kitabımız Tanrı Kent'i okumaya ilk başladığımda ne kadar sıkıcı olduğunu düşünmüştüm daha sonra konu ilerledikçe aslında hiçte fena olmadığını anladım. Özellikle gerçekten yaşanmış olaylardan yola çıkarak yazılmış bir kitap.

Bölüm bölüm karakterlerin hikayelerini okuyoruz. Hepsinin ortak noktası gangster olma çabaları. Küçücük yaşta ellerinde silahlarla soygunlar yapan, cinayet işleyen bu insanların aslında gettodan kurtulma çabalarını okuyoruz. Hepsinin istediği daha rahat bir hayat ama bunu çalışarak zor yoldan değilde çalarak kolay yoldan halletmeyi düşünüyorlar.

Kundaklanan evlerinden ya da müthaitlere satılarak yerlerinden olan insanların Tanrı Kent adındaki gettoya yerleşmesiyle başlıyor aslında hikayeler. Gettodan kurtulmak isteyen gençler kolay çözümler arıyorlar. Bazılarının büyük hedefleri var mesela Roket o ünlü bir fotoğrafçı olmak istiyor.

Önceleri tüp arabalarının soygunlarıyla başlayan olaylar kısa sürede oteller ve zengin evlerinede sıçrayınca polis Tanrı Kent ve civarında cirit atmaya başlıyor. Peki polisler temizmi tabiki hayır. Her yerde ve her zamanda olduğu gibi rüşvet alan ve tedarikçilik yapan polislerde mevcut.

Esrar kullanan ve elinde silahla gezen o küçük çocukların gettolardaki kısacık yaşamları. Derinlemesine incelediğinizde aslında çok acıklı bir hikaye. Biz o yaşlarda doğru düzgün sapan bile kullanamazken o çocuklar ellerinde silahla adam öldürüyorlardı.

Giderek artan gruplaşmalar. En iyi gangster olma çabaları ve para hırsı bazılanının önünü açıyor ve ardından çeteler savaşı patlak veriyor. Uzun süre devam eden çete savaşları nedeniyle Tanrı Kent bir sürü küçücük bedene mezar oluyor.

Kitabı okuduğunuzda sizede sıkıcı gelebilir. Fakat filmi de izleyince çok süper oldu. Kitabı okuyamasanız bile filmi kesinlikle izlemenizi tavsiye ediyorum.

Kazandığı 49 ödülü sonuna kadar hak eden bir yapıt olmuş. Kahve Yayınları'na da beni bu hikayeden mahrum bırakmadıkları için teşekkür ederim.

Tanrı Kent ~ City of God (2002)
IMDb:8,7
Yapımı: 2002 - ABD, Brezilya, Fransa
Tür: Dram, Suç
Süre: 130 Dak.
Yönetmen: Fernando Meirelles, Kátia Lund
Oyuncular: Alice Braga, Alexandre Rodrigues, Matheus Nachtergaele, Jonathan Haagensen, Douglas Silva
Yapımcı: Walter Salles, Andrea Barata Ribeiro


Filmin Konusu: 


1960’larda inşa edilmiş ve 80’lerin başında Rio De Janeiro’nun en tehlikeli mahallelerinden birine dönüşmüş, sosyal konutlardan oluşan “Tanrıkent”te organize suçun destansı tarihi. Film 60’larda iki kenar mahalle çocuğunun seçtiği iki ayrı yolu takip eder. Rocket suç dünyasında geçecek bir hayatın gerektirdiği zihniyetten ve fizikten yoksundur. Fotoğrafçı olma hayalleri kurar ama fotoğraf makinesi alacak parası yoktur. Öte yandan, Küçük Ze çocukluğundan beri tam bir suçlu özellikleri taşır; acımasız, akıllı ve hırslıdır. Küçük yaşta planladığı bir genelev soygunu sırasında öldürmenin tadını alır, gün geçtikçe bu konudaki iştahı giderek artar. 70’lerde Ze, sakin ve becerikli Bee’nin desteğiyle, favela’nın (mahallenin) uyuşturucu ticareti üzerindeki kontrolünü sağlamlaştırır. 80’lerin başlarında “Tanrıkent”i çetelerarası savaş sarar ve amansız genç suçlulardan oluşan yeni bir kuşak çıkıp “eskilerin” yerini almaya çalışırken, artık bir fotoğraf makinesine sahip olan Rocket, onu bu bitmek tükenmek bilmez katliam döngüsünü belgelemede kullanır...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...