Ask.fm Fallow Me on Bloglovin Goodreads Join Us on Facebook Google Plus Instagram Youtube

menü

18 Haziran 2014 Çarşamba

Devrim 19 - Gregg Rosenblum
Kitap Adı: Devrim 19
Yazar: Gregg Rosenblum
Orjinal Adı: Revolution 19
Seri Bilgisi: Revolution 19 #1
Sayfa Sayısı: 270
Basım Yılı: 2014
Çeviren: İnci Nazlı
Yayınevi: Elf Yayınları

Yirmi yıl önce savaşlarımızda mücadele etmeleri için tasarlanmış robotlar savaş alanını terk etti. Ardından silahlarını bize çevirdiler. Sadece bir avuç insan 2071 robot devriminden kaçabildi. Ormandaki gizli bir insan topluluğunda aileleriyle birlikte yaşayan Kevin, Nick ve Cass şanslı olanlar arasındalar. Ancak daha sonra onların köyü de tespit edildi ve kaçmayı başarmış insanlarsa robotlar tarafından ele geçirildi. Ailelerini yitirmiş olan bu gençler, hayatta kalan insanları kurtarmak için en büyük düşmanları tarafından yönetilen şehre sızarak her şeyi riske attılar.

Öncelikle Elf Yayınları'ndan okuduğum ilk kitap olduğunu belirtmek isterim. Kitabımız disyopya türünün güzel örneklerinden biri. Ben de bir distopya sever olarak kitabı bayılarak okudum diyebilirim. Nasıl bitti anlamadım desem yeridir. Akıcı bir dili vardı yazarın. Ayrıca çeviriyede sözüm yok. Yer yer bir kaç harf hatası dışında rahatsız edici unsurlarada rastlamadım.


 Konuya gelirsek, klasik disyopya konusu diyebiliriz. Dünya yaşanmayacak bir yer haline gelmiş. Katı kurallarla insanlar sindirilmiş aralarında bu gidişata başkaldıranlar var. Okuduğum diğer distopyalardan biraz daha farklı olarak kitabımızdaki kural koyucular robot.

İnsan ırkı savaşlarda kullanmak üzere robotlar üretmişler fakat robotlara yükledikleri bilinçle tüm hesaplar tersine dönmüş robotlarda hakimiyeti ellerine geçirmişler.

Bu dönüşümden kurtulmayı başarmış özgür insanlar var. Özgür dedim çünkü şehirde yaşayan insanlar çiplenmişler ve neredeyse her hareketleri takip altında.

İşte kitabımızın kahramanlarıda özgür insanlardan fakat özgürlükleri robot saldırısıyla sona eriyor. Nick, Kevin ve Cass robotlar tarafından şehre görütülen anne ve babalarını geri getirmek için şehre girmeye karar veriyorlar. Şehre girdikleri anda aslında bu işin hiçte kolay olmayacağının farkına varıyorlar.

Daha fazla anlatamam bence kitabı okuyun canlar. Distopya seviyorsanız pişman olmayacaksınız ;) Özellikle kitapta kafama takılan noktalar yok değil ama şimdi bunlardan bahsedersem spoiler vermiş olurum bakalım devam kitaplarında tahmin ettiğim şeyleri görürsem o zaman bahsedebilirim.

Bonus: Book Trailer


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...