Ask.fm Fallow Me on Bloglovin Goodreads Join Us on Facebook Google Plus Instagram Youtube

menü

25 Mayıs 2014 Pazar

Bay Y'nin Sonu - Scarlett Thomas
Kitap Adı: Bay Y'nin Sonu
Yazar: Scarlett Thomas
Orjinal Adı: The End of Mr. Y
Seri Bilgisi: Seri Değil
Sayfa Sayısı: 488
Basım Yılı: 2014 
Çeviren: Kıvanç Güney 
Yayınevi: April Yayıncılık

Lanetli bir kitap.
Kayıp bir profesör.
Troposfer denilen bir hayal âlemi.
Gizemli adamlar, kurgu ile gerçeğin karıştığı günler.

Ariel Manto on dokuzuncu yüzyıl düşünce deneyleri üzerine çalışan bir doktora öğrencisi.
Thomas Lumas’ın yazdığı Bay Y.’nin Sonu çalışma konusu.
Akıl almaz tesadüfler sonucu bir sahafta Bay Y.’nin Sonu’na rastladığında gözlerine inanamadı.
Egzantirik bilim adamı Thomas Lumas'ı iyi biliyordu, kitaplarının ne kadar zor bulunduğunu da.
Üstelik kimilerine göre bu kitap lanetliydi.
Ariel’i aşkın, seksin ve ölümün kol gezdiği bir macera bekliyor.
Bilimi, bilinci, düşünceyi, maddeyi ve varoluşu sorgulamanıza sebep olacak sıradışı bir roman.Lanetli bir kitap.

Öncelikle kitabın kapağı çok hoşuma gitti özellikle iç kısımda kırmızı fon kullanılması çok yerinde bir karar olmuş. Kitabımız April Yayıncılık'tan incelemem için geldi. İtiraf etmeliyim başta büyük çekincelerim vardı.

İlk okumaya başladığımda kitap sade bir şekilde ilerledi. İlk bölümlerde bir binanın çökmesinden başka aksiyonlu bir sahne yoktu diyebiliri. Biraz daha okumaya başlayınca asıl konunun ne olduğunu kavramaya başlıyorsunuz. Yaşanan deneyimler ilginizi çekiyor.

Kitap kahramanımız Ariel Manto'nun araştırmacı ruhu (siz de benim gibi araştırma yapmayı seven biriyseniz) sizi heyecanlandırıyor. Onun dışında çok kafa karıştırıcı bir mantığı var kitabın. Özellikle benim gibi "19.yy Düşünce Deneyleri", "Kuantum Fiziği" ve Einstein'ın "Görelilik Kuramı" hakkında hiç birşey bilmiyorsanız okurken bayağı bocalayacaksınız. Valla benim beynim pelteye döndü :D

Konuya gelirsek, Ariel Manto, Saul Burlem'in yanında doktora yapıyor. Doktora konusuda "Düşünce Deneyleri" Burlem  bayağı yardımcı oluyor Ariel'e ama bir süre sonra ortadan kayboluyor.

Aradan biraz zaman geçtikten sonra Ariel, Thomas Lumas adında bir bilim adamının yazdığı Bay Y'nin Sonu adlı kitabı eski kitaplar satan bir dükkanda buluyor. İşin ilginç yanı bulunması çok zor bir kitap ve hakkında lanetli kitap diye bir söylenti var. Kitabı okuyan kişiler hep ölmüş.

Kitabı bulup okumaya başlıyor. Karakterle birlikle biz de okuyoruz kitabı. Ama bir kitap severin başına gelebilecek en kötü şey geliyor Ariel'in başına kitabın bir sayfası eksik hemde en önemli kısmı.

Daha fazla detaya girmeyeyim bence ;) Arka kapak yazısında da geçen Troposfer adlı o enteresan aleme sizde bayılacaksınız. Değişik bir deneyim oldu bu kitap benim için.

Her ne kadar bana çok kafa karıştırıcı gelmii olsada "Kuantum Fiziği", "Düşünce Deneyleri" ve "Görelilik Kuramı" ile ilgili olananlarını okumasını tavsiye edebileceğim bir kitap.
"Gerçek hayat sürekli paranın, sonra da yiyeceğinin bitmesi demek. Doğru dürüst ısınamamak demek. Gerçek hayat fiziksel. Onun yerine bana kitapları verin: Kitap içeriklerinin, düşüncelerin, fikirlerin, imgelerin görünmezliğini verin. Bir kitabın parçası olayım; bunun için her şeyi veririm."
En ilgimi çeken kısımda Dracula dizisinden (filminden ya da kitabından) hatırlayacağınız Mina Murray ve Jonathan Harker karakterlerinin isimlerinin geçmesi oldu.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...