Ask.fm Fallow Me on Bloglovin Goodreads Join Us on Facebook Google Plus Instagram Youtube

menü

17 Nisan 2014 Perşembe

Dünyayı Sarsan Beş Gün - Nicholas BestKitap Adı: Dünyayı Sarsan Beş Gün
Yazar: Nicholas Best
Orjinal Adı: Five Days That Shocked The World
Seri Bilgisi: Seri Değil
Sayfa Sayısı: 440
Basım Yılı: 2014
Çeviren: Bige Akçora
Yayınevi: Kahve Yayınları


1945 Nisan ayının son günleri, bütün dünya için ilginç ve bir o kadar da sürükleyici birtakım olaylara tanıklık etti. Benito Mussolininin, metresi Clara Petacci ile birlikte İtalyan partizanlar tarafından yakalanıp idam edilmesi, Adolf Hitler ve eşi Eva Braun intiharı, o günlerde en çok konu"ulan konulardı hiç Şüphesiz. Sovyetlerin, Berlini işgal etmesine yalnızca birkaç saat vardı ve dünyanın kaderi değişiyordu... 

Bütün dünya savaşla sarsılırken, insanlar yaşamaya ve direnmeye devam ediyorlardı. Il Duce idama götürülürken Petaccinin aklından geçen kadınsı kaygılar sürüyor, Audrey Hepburn bir genelevde çalışıyor, Roman Polanski savaş artığı havai fişeklerle oyunlar oynuyor, Sophia Loren meşhur olduğunda adını ne olarak değiştirmek istediğini düşünüyordu. Henry Kissinger, Jack Kennedy, Spike Milligan ve diğer birçokları ise harap olmuş yollarda ve sokaklarda yaşamak için kendilerine bir şans arıyorlardı.
Peki ya savaş böylesine kanlı ve acımasızca sürerken, hayat nasıl ilerliyordu? Hitler, Mussolini, Goebbels gibi katillerin herhangi bir konuda insani bir duygu hissetmesi mümkün müydü? 
Nicholas Best, Dünyayı Sarsan Beş Gün kitabıyla o günlerde yaşanan tarihi olayları, kendine has muzip ve iğneleyici bir anlatımla okuyucuyla buluşturuyor ve bunu yaparken savaşın insan ruhunda ve bireyin yaşamında açtığı tamiri imkânsız yaraları deşiyor. Dünyanın gördüğü en büyük 2. sava"ın komik, hüzünlü, dramatik ve hepsinden önemlisi, gerçek öyküsü!

Mart ayında raflarda yerini alan Kahve Yayınları imzalı bir kitap "Dünyayı Sarsan Beş Gün". Kitabımızın konusu okurken sizide sarsacak emin olabilirsiniz. Kendi adıma tarih sever biri olarak, Kahve Yayınları'na bana bu kitabı gönderdikleri için ayrıca teşekkür ederim.

Dediğim gibi çok sarsıcı bir kitaptı. Özellikle herkesin bildiği bir diktatör olan Hitler ve Mussolini'nin son anlarını okumak ilginç bir deneyim oldu benim için.

Öncelikle 2. Dünya Savaşı'ndan kısaca bahsetmek istiyorum kitabın içeriğini daha iyi kavrayabilmeniz için.

Savaşın başladığı tarih olarak Almanya'nın Polonya'yı işgal ettiği 1 Eylül 1939 yılı baz alınıyor ve savaş 1945 yılına kadar devam ediyor. Savaşa Birleşik Krallık, Sovyetler Birliği, ABD ve Fransa Müttefik Devletler olarak, Almanya, İtalya ve Japonya ise Mihver Devletler olarak katılmışlardır.

Almanya'da Yahudi soykırımı gibi kitlesel katliamların gerçekleştiği bu savaş 40-50 milyon civarında insanın hayatını kaybetmesiyle tarihe en kanlı savaş olarak geçmiştir. Almanya'nın başlattığı bu savaş Fransa ve ABD gibi büyük devletlerin de dahil olmasıyla dünya çapında bir katliama dönmüştür.

Yazarımız 2. Dünya Savaşının son 5 gününde yaşanan en çarpıcı olayları sağlam kaynaklara dayanarak adeta bir hikaye şeklinde bize servis etmiş. Birebir görgü tanıklarının ifadelerine dayanarak yazdığı bu kitapta görgü tanıklarından bazılarının sonradan ifadelerini değiştirdiğini de belirtmiş.

Mussolini ve Hitler'in son anlarını çok merak ediyordum. Zalimlerin yaptıkları gerçekten hiçbir zaman yanlarına kalmıyor. Mussolini'nin son anları ve ölümünden sonra bile bedenine yapılanlar insanların ne kadar usandıklarının bir kanıtıdır bence. 

Kitapta tanımadığım bir sürü isim geçiyordu buralarda biraz kafa karışıklığı yaşadım açıkçası. Savaşlar her zaman içinde bulunan toplumları derinden etkilemiştir. Bu savaşta da tanıkların büyük çoğunluğu doğal olarak travmalardan kurtulamamış.

Mussloli'nin başına gelenleri öğrenen Hitler, aynı şeylerin kendisine olmamasını garantiye almış ama ölümden kurtulamadı tabi ki.

Bu savaşın bir çok kazandırımı da oldu, özellikle savaşta yaşadıklarını kitap olarak yazanlar ve bunların yanı sıra savaşın birebir tanıklarından olan Sofia Scicolone (daha sonra Sofia Loren adını almıştır) sinema dünyasında büyük başarılar elde etmiştir.

Tarih severlerin okumasını tavsiye edeceğim bir kitap.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...