Ask.fm Fallow Me on Bloglovin Goodreads Join Us on Facebook Google Plus Instagram Youtube

menü

21 Ağustos 2013 Çarşamba

4. Gezginler Blog Turu - Yürüyen Kentler - Philip Reeve | Yorum + Seri-Yazar TanıtımıKitap Adı: Mortal Engines
Yazar: Philip Reeve
Orjinal Adı: The Stranger I Married
Seri Bilgisi: The Hungry City Chronicles #1
Sayfa Sayısı: 352
Basım Yılı: 2013
Çeviren: Müren Beykan, Fulya Yavuz
Yayınevi: On8 Kitap


Uzak gelecekte, 60 Dakika Savaşlarının sonrasında bildiğimiz dünyadan eser kalmamıştı. 

Tekerlekler üstünde "yürüyen" Londra kenti, eski Kuzey Denizinin kurumuş yatağı boyunca, küçük kentleri kovalıyordu. 

Tarihçiler Loncasında Üçüncü Sınıf Çırak Tom, kızına âşık olduğu baştarihçinin canını kurtarmaya çabalarken, kendini suikastçı Hesterla birlikte, mahvedilmiş bir dünyada, acımasız bir düzende var olma savaşının içinde buldu...

Tarif Cadısı | Yorum + Ön Okuma

Soluk kesen bir maceraya hazır olun..!

60 dakika savaşından sonra dünya tamamen değişmiştir. Kentler başta Londra olmak üzere hepsi ayaklanmışlardır. Halk ayaklanmasından bahsetmiyorum kentler gerçekten paletler üzerine yerleştirilmiş ve harket eder hale getirilmiştir.


Büyük kentler, küçük kentler, kasabalar hatta banliyöler bile hareket halin dedirler. Büyük kentlerin, küçük kentleri yuttuğu bu dünyaya kıtlık hakimdir. Büyük paletleriyle toprakları ezen kentler doğanın dengesini tamamen bozmuşlardır.

Tom karakterimiz de Londra kentinde Tarihçiler Londra'sının 3. sınıf çırağıdır. Müzede görevli olan Tom, bir gün büyük sarsıntılar hissederek ne olduğuna bakmaya koşar. Londra ava başlamıştır. Küçük bir kenti yemek için tam gaz ilerlemektedir.


Londra, bu küçük kenti yedikten sonra. Tom, tarihi değeri olan eşyaları bulmak için ayrıştırma bölümüne gönderilir. Burada büyük hayranlık duyduğu Baştarihçi Valantine'i görür, kızı Katherine'de yanındadır. Tom görür görmez Katherine'e vurulur. Kendini onlara kanıtlamaya akıllarında kalmaya çalışarak önemli bir şeyler bulmaya çalışır. Sonra eline bir fırsat geçer ama bilmediği şeyler vardır. Bir suikastçi Valentine'i bıçaklamaya kalkar Tom müdahele eder. Suikastçi Hester adında bir kızdır ve yüzü bakılamayacak kadar kötü bir şekilde kesilmiştir.
Hester Londra'nın polisleri tarafından yaralanır ve kendini Londra'dan aşağıya atar. O sırada Tom'a adının Hester Shaw olduğunu ve ona bunu Valentine'in yapığını söyler. Valentine, gelir ve Tom hiç akıllıca olmayan bir davranışta bulunarak kızın adını söyler ve kendini anında çorak topraklarda bulur. 


Hester ve Tom'un yeni hayatları başlamıştır. Hester'in tek amacı Valentine'i öldürmektir. Tom ise olanları yavaş yavaş idrak etmeye başlar ama şehrine dönmeyide her şeyden çok istemektadir. Kentlerden, kasabalara, kasabalardan tekrar kentlere olan yolculukları boyunca büyük badireler atlatırlar. Köle olmaktan bir hava pilotu olan Anna Fang sayesinde kurtulurlar. Anna Fang ile aralarında bir dostluk gelişir.
"Tom, yarı baygın Hesterı kolundan kavradı. Tezgezerli adamlardan biri, kaçmalarını engellemek için hamle yapmıştı ki, kırmızı paltolu kadın adamın önüne dikildi: "Onlar benim yolcularım. Fiyatta anlaşmaya çalışıyordum!" "Onlar bizim kölelerimiz!" diye haykırdı Wreyland, kadını itekleyerek. "Tom Nitsworthy ve arkadaşı. Onları Dış-Topraklarda buldum. Kural kuraldır. Mal bulanındır..."
Birde Kentsel Darvincilik'e karşı olanlar vardır. Mobillik Karşıtları, bunlar şehirlerin yine eskisi gibi yerleşik hayata geçmelerini istemektedirler. En büyük düşmanları Lonra'dır. Çünkü Londra'nın elinde kimsenin bilmediği binlerce yıl önce gerçekleşen 60 dakika savaşından kalma güçlü bir silah vardır. Diğer kentlerin planlarından ve elindeki silahtan haberinin olmasını istemeyen Londra belediye başkanı bu işe bulan herkesi ortadan kaldırmak istemektedir. Bu kişilere Tom ve Hester'de dahildir.

Tom ve Hesterin peşinden bir iz sürücü yollar. İz sürücüler bildiğimiz Robocop tipinde. Ölmüş insanların beyinleri kullanılarak üretilen yarı robot yarı insan ve kolay kolay yenilmez askerlerdir. İz sürücüler kadimler tarafından üretilmişlerdir ve tamamen yok oldukları sanılmaktadır. Ama bir tanesi hariç Shrike.

Shrike karakterini sevdim. Hester anlaşılması zor bir yapıya sahipti ama yaşadıklarından neden öyle olduğunu anlıyorsunuz. Kitabın sonu tahmin edilemezdi. Benim ummadığım şekilde gelişmeler oldu. Üzüldüğüm ve sevindiğim yerlerde vardı.

Korsan kasaba olan Duba Teker'in belediye başkanı Peavey karaktedi beni çok güldürdü. Aç gözlülüğünün kurbanı oldu sonda ama kitaba gerçekten renk katmış bir karakter. Onun dışında çeviri güzeldi. Basım hatalarına da rastlamadım.

Bilimkurgu-Distopya türlerini seviyorsanız beğeneceğiniz bir kitap olduğu kanaatindeyim. Başladığınız anda sizi içine çeken bir yapısı var kitabın olay döngüsüne kaptırıyorsunuz kendinizi. Tahmin edilemez bir yapıya sahip olduğundan temposu hiç düşmüyor. Hep merak içinde bırakıyor sizi. Film olmasını isterdim. Animasyon olsa bile razıyım o derece güzeldi. Yazarın tasvirleri de harikaydı. Verdiği detaylarda canlandırma yapmanız çok kolay oluyor. Lafın kısası okumanızı tavsiye ederim pişman olmazsınız.

Yürüyen Kentler 2. Kitap - İhanet Altını

Dev kent Anchorage, devasa demir paletleri üstünde Buz Diyarı boyunca Ölü Kıtaya doğru sessizce ilerliyordu. Kurşunlarla delik deşik bir halde, başıboş sürüklenen bir hava gemisinin umutsuz iki pilotu Tom ve Hester için bir sığınak olabilir miydi? Sokaklarında hayaletlerin ve deliliğin kol gezdiği bu tuhaf kent, tehlike ve karışıklıklarla dolu bir ateş fırtınasına doğru sürüklenmekteydi...
"Hester elini boynuna götürmeye çabaladı; ama ilaç etkisini çok çabuk gösteriyordu, kol ve bacakları artık itaat etmez olmuştu. Bağırmaya uğraştıysa da, baykuş ötüşü gibi bir ses çıkarabildi yalnızca. İleriye doğru bir adım attı, düştü; yüzü, adamın çizmelerinin dört beş santim yakınına geldi. Adamın, "Çok üzgünüm," dediğini duydu; sesi titrek ve uzaktı."

Yürüyen Kentler 3. Kitap - Cehennem Makineleri 

Makineler diriliyor, anılar canlanıyor.
Yürüyen Kentlerin palet izlerinde hesaplaşma vakti yakın!
Doğu ile Batının savaşı dünyayı zifiri karanlığa sürüklüyor. Savaşın zihinleri altüst ettiği bir dünyada, uğruna yola çıkılan idealler bulanıklaşıyor ve kutuplaşma derinleşiyor. İnsan, toprağı canlandırmaktan aciz; yarattığı makinelerle ezip geçtiği ve çoraklaştırdığı dünyada verdiği yaşam mücadelesi her adımda daha ağır. Bir yanda Yürüyen Kentler, bir yanda Mobillik Karşıtları. Herkes, kadim dünyadan kalma Teneke Kitap’ın peşinde. Teneke Kitap hangi sırrı saklıyor?

Yürüyen Kentler 4. Kitap - Karanlık Düzlük

Kıyamete yürüyen dünya son dönemeçte! Yok oluş ya da yeniden doğuş...
Kalpler kırık, ittifaklar paramparça... Karanlığa ve sessizliğe gömüldüğü düşünülen topraklardaki hareket dikkat çekiyor. Yakın tarihin tozları, yeniden doğuşun küllerine mi dönüşüyor? Yeni bir yaşam umuduyla omuz omuza verenler, dünyanın tek kurtuluşunun "insansızlaşmak" olduğu düşüncesi karşısında nereye kadar direnebilir? Büyük acılar çekmiş bir dünyanın pamuk ipliğine bağlı dengesi korunabilir, insanlık kara talihi yenebilir mi?Predator's Gold (The Hungry City Chronicles, #2) 
Infernal Devices (The Hungry City Chronicles, #3) 
A Darkling Plain (The Hungry City Chronicles, #4)


1966'da İngiltere'nin Brighton kentinde doğan Philip Reeve, uzun yıllar bir kitapçıda çalıştı ve amatör olarak sinemayla ilgilendi. Çeşitli dergilerde öyküleri yayımlanırken, 1994'ten bu yana 40'ı aşkın kitap resimledi. Özellikle, Murderous Maths (Öldürücü Matematik), Horrible Histories (Dehşetengiz Tarih), Dead Famous (Ölü Ünlüler) ve Urgum the Axeman (Baltalı Urgum) gibi çocuk kitaplarına yaptığı desenlerle tanınan Reeve, 2001'de yazdığı ilk romanı Yürüyen Kentler'le (Mortal Engines) 2002 Gold Nestlé Smarties ve 2003 Blue Peter Yılın Kitabı ödüllerini aldı. Ardından, devam niteliğindeki ikinci kitabı İhanet Altını (Predator's Gold), bu kez Amerikan Kütüphaneler Birliği'nin (ALA) 2005 "En İyi Kitap" ödülünü kazandı. Serinin üçüncü kitabı Infernal Devices'ı (Cehennem Makineleri) A Darkling Plane (Karanlık Düzlük) izledi. Eşi ve oğluyla birlikte Dartmoor'da yaşayan Reeve, çocuklar için Buster Bayliss dizisinden sonra fantastik dizi Larklight 'ı ve Kral Arthur'un öyküsünü anlattığı Here Lies Arthur (Arthur Burada Yatıyor) kitabını kaleme aldı.
Website | Blog | Goodreads | Twitter

Dikkat;
  • Çekilişimiz sadece Türkiye için geçerlidir.
  • Çekiliş 28 Ağustos Çarşamba günü son bulacak ve kazanan kişiler gün içerisinde açıklanacaktır.
  • Kazanan kişilerin 2 gün içinde adres bilgileri ve telefon numaralarını bildirmeleri gerekmektedir. Aksi halde çekiliş yenilenecektir. 
a Rafflecopter giveaway
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...