Ask.fm Fallow Me on Bloglovin Goodreads Join Us on Facebook Google Plus Instagram Youtube

menü

3 Temmuz 2013 Çarşamba

Stephen King Severler Buraya! (Under The Dome)


IMDB Puanı: 8.1 (3.961 oy)
Yapım: 2013 / Amerika

Türü: Korku / Bilimkurgu

Oyuncular:  Alexander Koch, Nicholas Strong, Jolene Purdy, Aisha Hinds, Colin Ford, Mike Vogel, Rachelle Lefevre, Natalie Martinez, Britt Robertson, Dean Norris, Mackenzie Lintz, John Elvis, Jeff Fahey
Güzel, güneşli ve tamamen sakin bir bahar gününde, Maine’deki Chester’s Mills isimli küçük kasabanın dünyayla olan bütün bağlantısı, açıklanamayan görünmez bir güç alanı tarafından aniden kesilir. Uçaklar görünmez bir kalkana çarpar, şiddetli bir yağmur önüne geleni yıkıp yerle bir eder. Havadan kasabaya düşen, yanan uçak parçaları vardır. Kubbe yavaş yavaş alçalırken bahçevanın eli kopar. Arabalar infilak eder. Aileler birbirinden kaçar, herkes panik içindedir. Hiç kimse bu kalkanın nedenini, neden, ne zaman geldiğini ve ne zaman ortadan kalkacağını bilemez.

Bir Irak savaşı gazisi Dale "Barbie" Barbara, kasabada birkaç vatandaş ile gruplaşır: Kasabanın The Democrat isimli yerel gazetesinin sahibi Julia Shumway, fizik terapi uzmanının hastanedeki asistanı, seçilmiş bir kadın ve üç cesur çocuk. Bunların karşısındaysa, her şeyi göze almış -cinayete bile bulaşabilecek- politikacı James "Big Jim" Rennie vardır. Big Jim, gücünü elinde tutmak istemektedir ve oğlu da korkunç bir sırra sahiptir. Fakat herkesin asıl düşmanı, aslında Kubbe'nin kendisidir. Çünkü zaman gittikçe azalmaktadır.


13 bölümlük bir projeymiş dizi. 1024 sayfalık kitabı 13 bölüme nasıl sığdıracaklar bilmiyorum umarım fazla kırpma yapmazlar. Kitap ülkemizde 2011 yılında yayınlandı. Kitabı bitirdikten sonra nette yaptığım bir araştırmayla dizi olacağını öğrenmiştim o zamandan beridir bekliyordum sonunda kavuştum yavrucağıma. Eğer kitabı okuduysanız diziyide mutlaka izlemelisiniz bence. Diziye başlayıp kitabı okumamış olan arkadaşlar sizde kitabı mutlaka okuyun pişman olmayacaksınız garanti ederim ;)

Baş karakterler;

Mike Vogel ~ Dale 'Barbie' Barbara


Miami Medical, Pan Am gibi dizilerde oynamış arkadaş.

Rachelle Lefevre ~ Julia Shumway


Twilight film serisinin Victoria'sı. Alacakaranlık ve Yeni Ay filmlerinde oynadı.

Dean Norris ~ James 'Big Jim' Rennie


Breaking Bad başta olmak üzere True Blood'da dahil pek çok dizide rol almış.

Alexander Koch ~ Junior Rennie


Yeni bir oyuncu dizide göreceksiniz ben "Öyle bir geçer zaman ki" dizindeki Osman'a benzettim kendisini :D
Aslında kitabı okurken "Junior" karakterini sarışın olarak hayal etmiştim nedense. Hatta "Teen Wolf" dizisinden Jackson (Colton Haynes) canlanmıştı gözümde yeminlen o sahneleri okurken gözümün önünde hep o vardı. O psikopatlığa kesinlikle giderdi ya.

Britt Robertson ~ Angie McAlister


Bir çok dizi ve filmde yer almış arkadaş ama biz onu "The Secret Circle" dizisi baş rolünden hatırlıyoruz.

Jeff Fahey ~ Sheriff Duke Perkins


Yine pek çok yapımda yer almış bir aktör. Bizim onu en iyi hatırladığımız rolü ise efane "Lost" dizisindeki Frank Lapidus rolü muhtemelen.

Roller karakterlere çok uymuş bence dediğim gibi Junior dışında hepsini beğendim gerçi o da gözüme batmıyor ama hep sarışın hayal ettiğim için biraz hayal kırıklığına uğramadım desem yalan olur.

Geçenlerde aklıma gelmişti acaba noldu çekmeyeceklermi diziyi falan diye düşünüyordum şansa bakarmısınız :D

Bilmeyenler için kitabın tanıtımını da ekliyorum.

Orjinal Adı: Under the Dome
Adı: Kubbenin Altında
Yazar: Stephen King
Sayfa Sayısı: 1024
Baskı Yılı: 2011
Yayınevi: Altın Kitaplar
119 Karayolunun aşağısında, Chesters Millde kıyamet kopmak üzere...

Güzel, güneşli bir günde küçük kasabanın dünyayla olan bütün bağlantısı görünmez bir güç tarafından kesilir. Uçaklar görünmez bir kalkana çarpar, şiddetli bir yağmur önüne geleni yıkıp yerle bir eder. Kubbe yavaş yavaş alçalırken bahçevanın eli kopar. Arabalar infilak eder. Aileler birbirinden kaçar, herkes panik içindedir. Hiç kimse bu kalkanın nedenini, neden, ne zaman geldiğini ve ne zaman ortadan kalkacağını bilemez. Bir Irak savaşı gazisi ve acımasız bir politikacı Kubbenin altındaki gücü ele geçirmeye kararlıdır, ama onların asıl düşmanı Kubbe dir, çünkü zaman gittikçe azalmaktadır.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...