Ask.fm Fallow Me on Bloglovin Goodreads Join Us on Facebook Google Plus Instagram Youtube

menü

30 Haziran 2013 Pazar

Öldüren Güzel - Wayne Simmons

Orjinal Adı: Drop Dead Gorgeous
Çevirmen: Zuhal İnal Baycılı
Yayınevi: Altın Bilek Yayınları
Sayfa Sayısı: 360
Baskı Yılı: 2013

Dövme sanatçısı Star, bir sabah, günün ilk dövmesini yapmak için hazırlanırken, yaşadığı şehirde bir şeyler ters gitmeye başlamıştı. Belfast'te yaşayanlar derin bir uykuya dalıyorlardı. İnsanlar sokaklarda ölüyor, ani ölümler de pek çok kazaya sebep oluyor, adım adım bir kâbus çöküyordu şehre. Tüm altyapı yavaş yavaş çöküyorken televizyonlar susmaya, uçaklar yerlerinden kalkmamaya başladıklarında, şehri bir hayalet korku teslim alıyordu.
 
Kıyamet yaşanmaya başladığında, sağ kalan bir grup kahraman, hayatları pahasına da olsa, insanlığı kurtarmak ve ölümün nefesini şehrin üstünden kaldırmak için çabalamaya karar verdiler. Ama yaşamlarında gördükleri en korku, hayal kırıklığı ve öfke dolu kitleyle karşılaşacaklarını bilmiyorlardı. Ölümün üstesinden gelemeyeceklerini anlayan bu kahramanların yaşama tutunuşları ve ölümden kaçış maceraları, hayal edebileceğinizden daha öte bir kaos sunuyor size.

Sevgili Altın Bilek Yayınları incelemem için bana "Öldüren Güzel" kitabını göndermişler teşekkür ediyorum kendilerine. Bende sonunda okuyabildim kitabımızı.

Yazarımız kitabımızda çok detay vererek anlatmış olayları. İlk başlarda farklı yaşlarda, farklı yaşam tarzlarındaki insanların ani ölümler başlamadan önce neler yaptıklarını ve o anki ruh hallerini detaylarıyla okuyoruz. Sonra da zaten olaylar birden gelişmeye, insanlar aniden ölmeye başlıyorlar. Bu ruh hallerini okuduğumuz insanların o ilk ölüm anlarında neler yaşadıklarını hangi hislere büründüklerini de aktarmış bize yazarımız.

Sürekli farklı karakterlere geçiş söz konusu sadece belli başlı karakterler ile sınırlandırmamış konuyu yazar. Daha fazla kişilerle farklı görüş açılarınıda okumuş oluyoruz. Kitaba başlar başlamaz bir "The Walking Dead" havası sezilmiyor değil sık sık kendimi dizi izlermiş gibi hissettim. Buradaki olay işleyişinin dizideki işleyişle çok büyük benzerlikleri mevcut. Belli başlı oluşmuş küçük topluluklar var ve bunlar kendilerine yeni yaşam alanları oluşturmaya çalışıyorlar. Okuduğumuz gruplardan birinin, kendilerine dahil olmaya çalışanları ya da tehdit oluşturan kişileri de ortadan kaldırma gibi bir eğilimleri var. 

Bu toplular kendi içlerinde bir hiyerarşiye sahipler. Bir liderleri var. Topluluğun düzenini bozacak huzursuzluk yaratacak durumları hemen ortadan kaldırıyorlar.

Bir diğer grubumuzda diğer topluluktan çok farklı olarak yaşamlarını devam ettiriyorlar.

Yine bir vaizin liderliğinde toplanmış insanlar bunlar kıyamet gününün geldiğini düşünüp Tanrı'ya ve İsa'ya yakarışlarda bulunuyorlar bir çoğunada bağnaz diyebiliriz.

Yazarın hikayede geçen her karakterin yaşam tarzlarına uygun olarak ruh hallerini çok iyi yansıttığını düşünüyorum. Kaosun hakim olduğu bu ortamda yaşanabilecek ne türlü olaylar varsa her birine değinilmiş. Durup düşündüğünüzde böyle bir olay meydana gelse gerçekten bunlar yaşanabilir diyorsunuz.

Olaylar bununlada sınırlı kalmıyor tabiki kitabımızın adında da geçen o güzeller gerçekten ölüm saçmaya başlıyorlar. Klasik zombiler olarak tabir edebileceğimiz bir kitle değil bunlar zaten kitabı okuyunca göreceksiniz.

İlk 100 sayfa biraz sıkıcı gelebilir ama olaylar ondan sonra hareketlenmeye başlıyor. Detaylı anlatım tarzlarını, kaos ortamlarını okumayı sevenlere tavsiye edebileceğim bir kitap. Kapak tasarımını çok beğendim. Çok göz alıcı olmuş ayrıca çeviride güzeldi. Bir kaç basım hatası dışında hataya rastlamadım. Anlatım bozukluğuda yoktu.

Yazarımızın Altın Bilek Yayınları'ndan çıkmış "SALGIN" isimli bir kitabı daha var.

Altın Bilek Yayınlarını;

www.altinbilekyayinlari.com web sitesi ve www.facebook.com/altinbilekyayinlari facebook adresinden de takip edebilirsiniz.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...