Ask.fm Fallow Me on Bloglovin Goodreads Join Us on Facebook Google Plus Instagram Youtube

menü

28 Temmuz 2013 Pazar

Dünya Savaşı Z ~ World War Z (2013)

 
IMDb: 7,2
Yapımı: 2013 - ABD
Tür: Aksiyon, Dram, Korku
Süre: 113 Dak.
Yönetmen: Marc Forster
Oyuncular: Brad Pitt, Mireille Enos, James Badge Dale, Ludi Boeken, Matthew Fox
Senaryo: Damon Lindelof, Max Brooks
Yapımcı: Brad Pitt, Ian Bryce

Film Özeti


Zombi Savaşı’nın gerçek dehşetiyle yüzleşmenin vaktidir… Çin’de ortaya çıkan bir virüs insanları yaşayan ölüler haline getirmektedir. Ve insan oğlu ikiye ayrılır.

Brad Pitt'in hem başrolünü hem de yapımcılığını üstlendiği film, insanlar ve zombiler arasında yaşanan sıra dışı bir savaşı odağına alıyor. Film Max Brooks'un aynı adlı kitabından uyarlandı.


 
 
Bu ara zombi filmlerinden gidiyorum nedense. 2013'te çıkan filmlerde gezinirken gözüme ilişti. Brad Pitt ve Matthew Fox ismini görüncede bakalım nasılmış dedim. Yorumlarda da genel olarak beğenildiğini gördüm. Sonrada başladım izlemeye.

Açıkçası pek bir beklentim yoktu. Gerek görsel efektler gerek oyunculuk olsun başarılı bulduğum bir yapım oldu. Fazla abartılacak bir konusu olmamasına karşın efektler götürüyor işi diyebilirim.
Vampirlerden sonra şimdi de revaçta olan zombilerin de her filmde farklılaştığını geliştiğini görüyoruz. Klasik zombi modelini sunan The Walking Dead dizisinden farklı olarak buradakiler, Ben Efsaneyim (I am Legend) ve Ölümcül Deney (Resident Evil) filmlerindeki zombi modellerine daha çok benziyor. Çok hızlılar ve aynı zamanda da çok zekiler. 

Film Gerry Lane (Brad Pitt) ve ailesinin trafikte sıkışmaları ve ardından da virüsün yayılma anına tanık olmalarıyla başlıyor. Büyük bir kaos ortamına dönen şehirde herkes kaçacak ve sığınacak bir yerler arıyor. 

Film farklı ülkelerde çekilmiş amaç virüsün ilk nereden yayıldığını öğrenmek. İsrail sahnesi çok muhteşemdi. Oradaki efektler hakikaten süper olmuş şayet izlerseniz ne demek istediğimi anlayacaksınız. 

'' Bazen bir virüsün en acımasız yanı diye düşündüğün şey aslında onun zaafıdır. ''  Teorisinden yola çıkarak tedavi olmasada virüse karşı bir kalkan geliştirmeyi başardılar.

Kimi yorumlarda gördüğüm kadarıyla devam filmi olacağı kanısına varılmış. Bende öyle bir izlenim oluşturmadı ama bellide olmaz hani. En çok rahatsız olduğum nokta ise Matthew Fox gibi efsane bir dizide başrol oynamış bir oyuncunun böyle bir yapımda figüran gibi oynaması oldu.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...