Ask.fm Fallow Me on Bloglovin Goodreads Join Us on Facebook Google Plus Instagram Youtube

menü

19 Haziran 2013 Çarşamba

Gri Gölgeler Arasında - Ruta Sepetys

Gri Gölgeler Arasında
İnanç, sevgi ve umutla hayata tutunmak

İkinci Dünya Savaşı Yılları,
Stalin Rusyası,
Parçalanmış hayatlar...

Litvanya tarihinin karanlık günlerinde insanların yaşam mücadelesini konu alan eser, erdem ve sevginin buluştuğu gerçek bir trajedinin öyküsünü, çarpıcı bir üslup ve olay örgüsüyle okuyucuya aktarıyor.
II. Dünya Savaşı yıllarında, Stalin Rusyasında yaşanan soykırımı, Sibirya sürgünlerini ve savaşın bilinmeyen yüzünü gün ışığına çıkaran bu duygu yüklü romanı okurken, bir birey olarak toplumsal varlığınızı sorgular halde buluyorsunuz kendinizi. Üstelik alışılagelmiş bir "ötekileştirme" yoluyla değil, içselleştirerek giriyorsunuz bu sürükleyici romanın etkisine.

1941 yılının ilkbaharında Lina, sanat okulunda öğrenim görmeye, ilk erkek arkadaşıyla buluşmaya ve sıcak yaz günlerine hazırlıyordu kendini. Fakat bu naif heyecanlar yerini endişeye, korkuya, mutsuzluğa bırakacaktı. Bir akşam Sovyet gizli polisinin evlerine baskın düzenlemesi üzerine annesi ve kardeşiyle Sibiryaya sürgün edilen ailesinden geriye, tıpkı evlerinde bıraktıkları cam kırıkları gibi paramparça olmuş hayatlar kaldı.

Lina aşkla bağlı olduğu babasını, gizli mesajlarla süslediği resimleriyle hapisteki mahkûmiyetinden kurtarabilir miydi? Güçlü sevgi bağları, tarihin tozlu sayfalarına gömülmeye yüz tutan hayatlarını sürdürmeye olan inançları ve umutları, Linanın ailesini yeniden bir araya getirmeye yeter miydi?
"Bir insan hayatının bedeli nedir, hiç merak ettiniz mi?
O sabah, kardeşim Jonasın hayatı bir cep saati değerindeydi."

Öncelikle sevgili Delidolu Yayınlarına incelemem için bana böyle güzel bir kitap gönderdikleri için çok teşekkür ederim. Kitabı okuyup yorumlamam biraz vakit aldığından dolayı huzurlarınızda kendilerinden bir kere daha özür dilerim.

Yorumuma geçmeden önce kitabın konusu hakkında fikir edinmeniz açısından kısa bir yazar notu paylaşacağım.Yazar Notu

Sovyetler Birliği 1939 yılında Litvanya, Letonya ve Estonya'dan oluşan Baltık Devletleri'ni işgal etti. Bundan kısa bir süre sonra Kremlin'de öldürülmek, hapse atılmak ya da Sibirya'da köle olarak çalıştırılmak üzere Sovyet karşıtı olarak tanımlanan kişilerin listeleri hazırlandı. Doktorlar, avukatlar, öğretmenler, askeriye mensupları, yazarlar, işletmeciler, müzisyenler, ressamlar, hatta kütüphaneciler bile Sovyet karşıtı addedilip giderek kabaran listeye eklendiler; toplu imha için adları kara tahtaya yazıldı. İlk sürgünler 14 Temmuz 1941'de başladı.


Yorum

Kitabımız Litvanya'daki sürgünler hakkında yazılmış. Ailenin 15 yaşındaki küçük kızının gözünden okuyoruz yaşananları. 14 Temmuz 1941 gecesi üç NKVD (Sovyet İçişleri Halk Komiserliği) subayı evlerine zorla girip hemen evi boşaltmalarını istiyorlar. Kendileri gibi bir çok kişiyle kamyonlara yüklenip yaşadıkları yerden, evlerinden, hatırlarından koparılarak sürgüne gönderiliyorlar.

Kamyonlardan boşaltılıp adeta hayvan muamelesi görerek tren vagonlarına yükleniyorlar. Yaşadıkları sıkıntılar, çektikleri eziyetler kelimelerle ifade edilecek gibi değil. Kitabımız yaşanmış olaylardan esinlenerek yazılmış. O kadar duygu yüklü ki, zaman zaman gözlerimin dolduğu ağladığım yerler oldu. Bir çoğumuz tarih bilgimiz yettiğince bu yaşananlarla ilgili bir şeyler okumuş veya duymuşuzdur. Nazilerin yaptıkları gibi. İkinci dünya savaşı sırasında yaşananlar gerçekten çok acı şeyler. 


Kitap sizi daha başından içine alıveriyor. Çok akıcı bir dille yazılmış. Buna benzer bir film izlemiştim adını bulursam sizinle paylaşacağım özellikle aklımda kalan sahnesi tren vagonlarında geçen sahneydi.

Ne kadar kötü şeyler yaşarsanız yaşayın umudun hiç yok olmadığını anlatan güzel bir hikaye bence. Kitabın ismi ve kapak tasarımıda içeriğini çok güzel anlatıyor. Kitabı çok beğendim benden tam not aldı. Eğer sizde yaşanmış öyküleri seviyorsanız mutlaka okumanızı tavsiye edeceğim şahane bir kitap.
Delidolu Yayınları'ndan çıkan kitaplar ve diğer haberler için facebook ve web sitelerini ziyaret edebilirsiniz.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...