Ask.fm Fallow Me on Bloglovin Goodreads Join Us on Facebook Google Plus Instagram Youtube

menü

9 Mart 2013 Cumartesi

Gezginler Blog Turu 3: Şey - J.A. Konrath ~ Yorum + Ön Okuma


Yazar Bilgisi ve Yorum için Tarif Cadısı'na bakmayı unutmayın.

Kitap Adı: Şey
Yazar Adı: J.A.Konrath
Çevirmen: Fevzi İşsever
Sayfa Sayısı: 432
Baskı Yılı: 2012
Yayınevi: Arunas Yayıncılık
Fiyatı: 20TL
Şeytana uymak için pek çok nedeni bulunan, bunun için farkında olmadan çaba gösteren küçük ve zavallı hayatlarla ortak duygular yaşayabileceğinizi hiç düşünmüş müydünüz? Panama kanalı kazısında yerin derinliklerinden esrarengiz bir kapsülü çıkaranlar, sırlarını saklamak, sakladıkları kadar da yaşatmak istediler. Ancak insanoğlunun iç hesapları, sırrı korumakla görevli insanların bilincine işleyerek tehlikeli ve bulaşıcı bir hale geldi.Asırlardır uyuyan bir yaratık ve hayatlarını bu yaratığın sırlarını çözmeye adamış birkaç bilim insanı…Bu şey din adamlarının düşündüğü gibi Şeytanın ta kendisi mi, yoksa bilim insanlarının dediği gibi organizması daha önce tanımlanmamış bir yaratık mı?Proje, yaratığın konuşmaya başlamasıyla daha da heyecanlanıyor, sırlar birer birer çözülüyor. Elinizden bırakamayacağınız bu kitap size bilinmeyen gizli bir dünyanın kapılarını açıyor.Yorum

Korkmaya hazır mısınız?

Yazarımızın hayal gücü muazzam öyle bir kitap yazmış ki okurken filmini izlediğim hissine kapıldım. Tam film tadında geçen bir kitaptı. Sıkıcılıktan uzak akıcı bir dille yazılmış kitabımız.

Bilim-kurgu ağırlıklı kitabımızın temposu son sayfasına kadar hiç düşmedi. Üst seviyelerde bir kitap olmasada okunabilir bir kitap bence.

Konusuna gelirsek. Panama kanalı kazı çalışmaları sırasında bir kapsül bulunur. İçinde o ana dek görülmemiş insan beyninin idrak edemeyeceği bir yaratık bulunmaktadır. Dönemim Amerikan başkanı derhal olaya el atar, bulunan bu "Şey"in yok edilmesi yönündeki uyarıları dikkate almayıp belli başlı kişiler haricinde kapsülden ve nerede tutulacağından kimseye bahsedilmemesi kararını verir.

"Samhain" adı verilen proje senelerce devam eder. Bulunan bu yaratığın üzerinde sürekli deneyler yapılır. Bir sonuca ulaşılamaz. Seneler sonra bu yaratık uykusundan uyanır fakat bilinmedik bil dilde konuşmaktadır ve onunla iletişim kurabilmek için dil bilim uzmanı Andy Samhain'e getirilir. Olaylarda bundan sonra başlar zaten.

Kitabın konusu sadece yaratık üzerinde dönmüyor aslında. Samhain'de bir haham, bir peder, bir doktor, bir veteriner,  bir biogenetik uzmanı, bir general ve birde dilbilim uzmanı bulunmakta. Burada bulunan kişilerin kaybedecek bir şeyleri yok başkan kendilerine ikinci bir şans sunuyor ve bunlarda kabul ediyorlar. Hepsinin bir suç geçmişi var. Çoğunlukla insan ölümleriyle sonuçlanmış işler yapmışlar.

Yaratığın uyanmasıyla peder ve haham tartışmaya tutuşurlar biri o şeytanın ta kendisi der diğeri kabul etmez. Sonlara doğru gerçek anlaşılır fakat bazıları için iş işten geçmiştir artık. Daha fazla detaya girmek istemiyorum ama yaratığımız hayal gücümüzde canlandırdığımız yada resmedilen şeytan figürlerine çok benzemekte boynuzlu, toynaklı, çok zeki ve özellikle yalan söyleyerek herkesi birbirine düşüren bir yapıda.

Özetle aşırı derecede olmasada okunabilirliği yönünden beğendiğim bir kitap oldu. Merak eden arkadaşlara tavsiye ederim.


Ön Okuma


Katkılarından dolayı Arunas Yayıncılık'a bir kez daha teşekkür ederiz.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...