Ask.fm Fallow Me on Bloglovin Goodreads Join Us on Facebook Google Plus Instagram Youtube

menü

16 Şubat 2013 Cumartesi

Gezginler Blog Turu II: Halka - Mats Strandberg, Sara Bergmark Elfgren ~ Ön Okuma + Yorum
Kitap Yorumu ve Çekiliş için Tarif Cadısı'na uğramayı unutmayın.

Kitap Adı: Halka
Seri Bilgisi: Engelsfors Üçlemesi - 1
Yazar : Sara Bergmark Elfgren, Mats Strandberg
Yayıncı : Sonsuz Kitap
Çeviren : Nilay Yelkenci
Liste Fiyatı : 19,00 TL
Sayfa Sayısı : 512

Birbiriyle aynı ortamda bulunmaya bile tahammül edemeyen, tamamen farklı kişiliklere sahip altı genç kız büyülü bir gecede cadı olduklarını öğrenir…
Kehanet, savaşın yakın olduğunu söylemektedir; Seçilmişler olarak Şeytan’ı yenip dünyayı kurtarmak kaderlerinde yazılı. Ama takım hâlinde çalışmayı öğrenmeleri için önce kendi engellerini aşmalılar. Onları takip eden karanlığa yakalanmamak için acele etmeliler, yoksa her şey için çok geç olabilir!..

“Hikâyesi ve kurgusu çok güçlü… Fantastik
kitaplar arasında en ön sıralarda yer alacak.”
literatopia.de, Almanya

“Bu kitabın filme çekilecek olmasına hiç
şaşırmamalı!”
Arbetarbladet, İsveçSeri Bilgisi

Cirkeln (2011)
Eld (2012)
Schlüssel (2014)


Halka kitabı beğendiğim seriler arasında yerini almayı başardı. Gerek akıcılığı, gerek olay döngüsüyle son zamanlarda çıkan fantastik kitaplardan kısmende olsa farklıydı diyebilirim.

Klasik bir dünya kurtarma konusu olsada, olayların işleniş biçimi diğer serilere göre farkını ortaya koymuş. Bu seriyi iki yazar birlikte yazmış. Güzel bir çalışma olduğunu düşünüyorum.

Kitabın ana konusu 7 seçilmiş kişinin ki bunlar cadılar, dünyayı şeytanlardan koruma çabalarını anlatıyor. Tabi ilk kitapta bunları okumuyoruz. Gelişmeler yavaş ve emin adımlarla ortaya çıkıyor. İlk olarak 7 seçilmişlerden biri olan Elias'ın okulun kullanılmayan kısmındaki tuvaletlerde ölü bulunmasıyla başlıyor. Görünüşe göre intihar etmiş ama gerçekten öylemi yoksa birileri seçilmişleri avlamayamı çalışıyor.

Geriye kalan 6 seçilmişimiz bir gece Karrgruvan'a iradeleri dışında bir güç tarafından çekilirler. Burada seçilmiş birer cadı olduklarını ve görevlerinin dünyayı şeytanlardan kuttarmak olduğunu öğrenirler. Gerek kişilikleri gerekse yaşam tarzlarıyla bir birinden oldukça farkı olan bu altı genç bayan neler olduğuna anlam veremez ve birkaçı bu işe bulaşmak istemez ama kendilerini hiç ummadıkları durumlarda bulacaklar ve istemeselerde bir araya gelmek zorunda kalacaklar.

Minu: Okulun çalışkanı, zeki olmasının haricinde pek dikkat çeken birisi değil.
Vanessa: Okulun hatta kasabanın çıtırı, popüler ve uçarı bir kişilik, tam parti kızı.
Ida: Tam anlamıyla kötü kız, insanların arkasından kuyularını kazan herkesle dalga geçen eşek şakaları yapan bir tip.
Rebecca: Okulun rüya kızı diyebilirim. Herkesin yerine geçmek isteyeceği bir kişi oldukça popüler.
Linnea: Şu bildiğimiz serseri tipli, madde kullanan sorunlu tiplerden biri.
Anna Karin: Silik bir tip. Herkesin aşağıladığı sürekli eşek şakalarına maruz kalan güvensiz kızımız.

Yazarlarımız her karakteri farklı açılardan bize anlatmışlar. Her bölüm farklı  karakterin neler yaşadığını, başlarından geçen olayların yanı sıra içsel durumlarını, neler hissettiklerini anlaşılır çekilde bize aktarmışlar. Gayet iyi olmuş burda süper güçler yok, süper kişilikler yok, herkesin bir kusuru var ve kimse dört dörtlük değil bu yüzdende sevmiş olabilirim kitabı. Sadece bir karakter üzerine yoğunlaşılmamış olması yerinde bir karar olmuş.

Bu kitabımızda daha çok işlenen bir cinayet ve olası şüpheliler üzerinde duruldu. Güçlerinin yeni yeni ortaya çıkması ve üzerinde çalışmalarınıda okuyoruz. Kitap belki uzun gelebilir ama karakterleri tanımak açısından gereksiz gördüğüm hiç bir kısım yoktu açıkçası ve inanın kitap okutturuyor kendisini. Üç kitaplık bir seri elimizdeki. Sanırım ikinci kitapta şeytanları daha çok göreceğiz gibi. Bir haber daha vereyim serimizin filmi çekilecekmiş hazırlıklar sürüyor ne zaman vizyona girer çekimlere ne zaman başlanılır bilmiyorum ama öğrendiğim an duyurularını yapacağım.

Kitap kapağı orjinaline çok yakındı bu yüzden beğendiğim kapaklar arasındadır. Birkaç imla yada basım hatası dışında çeviri gayet iyi olmuş.

 

Ön Okuma

Katkılarından dolayı Yakamoz Yayınları'na teşekkür ederiz. 


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...