Ask.fm Fallow Me on Bloglovin Goodreads Join Us on Facebook Google Plus Instagram Youtube

menü

20 Aralık 2012 Perşembe

Eskilerden Romantik Bir Film ~ Serendipity

Tesadüf ~ Serendipity

IMDb Puanı: 6.7 /10
Yapım: 2001 - ABD,
Tür: Fantastik,  Komedi,  Romantik,
Süre: 90 dakika
Yönetmen: Peter Chelsom
Oyuncular: Kate Beckinsale, John Cusack, Eugene Levy, Bridget Moynahan, Jeremy Piven, John Corbett
Senaryo: Marc Klein
Yapımcı:Simon Fields, Peter Abrams, Robert L. Levy
Noel'den hemen önce New York'tayız. Bloomingdale'de kalan son bir çift kaşmir eldiveni aynı anda satın almak isteyen Sara (Kate Beckinsale) ve Jonathan (John Cusak) bu vesileyle tanışırlar. Eldivenlerin kimin olacağına karar vermek için Serendipity ismindeki küçük kafeye giderler. 

Ardından Central Park'ta paten kayarlar. Gece yıldızları seyrederler. Kraliçe Takımyıldızı'nın, Sara'nın alnındaki çillerle aynı desene sahip olduğunu farkederler. Sara telefonunu bir kitabın içine yazarak yarın onu rastgele bir kitapçıya göndereceğini söyler. Jonathan ise kendi telefonunu beş dolarlık bir banknota yazdıktan sonra bir sokak satıcısına verir. Eğer kader tekrar karşılaşmalarını isterse, kitap Jonathan'ı, para da Sara'yı bulacaktır.


Birkaç yıl sonra yine New York'tayız. Jonathan, Hally (Bridget Moynahan) ile evlenmek üzeredir. Batı Yakası'nda ise Lars (John Corbett), Sara'ya evlenme teklif eder. Hem Sara hem de Jonathan'ın aklına, aynı anda, birlikte geçirdikleri olağanüstü gece gelir.

 

Yorumum


Filmi kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim. Benim çok beğendiğim romantik filmlerden biridir. Hayat tesadüflerden mi ibarettir yoksa her şey kaderle mi ilgilidir ? Film ne kadar basit bir romantik film gibi görünsede ardında yatan derin anlamlar var. Filmde aslında dünyanın ne kadar küçük olduğunu bir kez daha görüyoruz.
Jonathan: “Burayı nereden buldun?”
Sara: “Önceleri adı yüzünden geliyordum buraya. Serendipity. En sevdiğim kelimelerden biri.”
Jonathan: “Öyle mi? Neden?”
Sara: “Çünkü anlamına göre çok hoş bir sesi var: şanslı tesadüf. Ama ben tesadüflere inanmam. Bence kader her şeyin arkasındaki güçtür.”
Jonathan: “Öyle mi düşünüyorsun? Her şey önceden planlanmış mı? Yani hiç seçim yapmıyor muyuz?”
Sara: “Bence kararlarımızı kendimiz veriyoruz. Kader bize sadece küçük işaretler yolluyor, işaretleri nasıl yorumladığımızsa mutlu olup olmadığımıza göre değişiyor.”

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...