Ask.fm Fallow Me on Bloglovin Goodreads Join Us on Facebook Google Plus Instagram Youtube

menü

23 Kasım 2012 Cuma

Zehir Ustası - Maria V. Snyder

Celladına âşık olsan, hapisten kaçar mıydın?

Hızlı bir ölüm mü isterdin, yoksa yavaş yavaş öldüren bir zehir mi içerdin?

Yelena idam edilmek üzereyken sıradışı bir teklif alır: Ixia'nın yeni komutanı Ambrose'un çeşnicisi olmayı kabul ederse, hapisten kurtulup en güzel yemekleri yiyecek ve sarayda yaşayacaktır. Ama komutanın en güvendiği adamı Valek, Yelena'ya Kelebek Tozu adında bir zehir içirir. Böylece Yelena Valek'ten her gün panzehir almak zorunda kalır yoksa onu acılı bir son beklemektedir. Kaçsa da, kalsan da ölüm hep arkasındadır.

Yelena her gün zehir konusunda eğitimler alır ve giderek uzmanlaşır; sarayda dostlar bile edinmeye başlamıştır. Fakat bu kez de yetimhanedeki korkunç geçmişi Yelena'nın peşini bırakmaz. Çok geçmeden, yeni askeri yönetime isyan edip eski krallığı savunan isyancılar ve görüldüğü yerde vurulması emredilen büyücüler de, Yelena'nın düşmanları arasına katılır.

Yorumum:

Bayıldım, tek kelimeyle müthiş bir kitaptı.
Başından sonuna kadar sanki fantastik bir film izliyormuşum gibi hissettim. Kitap favorilerim arasına girmeyi başardı. Yazar çok şahane kurgulamış hikayeyi. Çok akıcıydı. Her satırını heyecanla hop oturup hop kalkarak okudum. Mutlaka okumanızı tavsiye ediyorum pişman olmayacaksınız.
 
Konusuna gelirsek;

 Her şey, Yelena'nın General Brazell'in oğlu Reyad'ı öldürmesiyle başlar. Ixia ülkesinde adam öldürmenin cezası, mazereti ne olursa olsun idamdır. 

Yelena, idamını beklemek üzere bir sene zindanda hapis kalır. İdam zamanı gelir çatar fakat ummadığı bir şey olur ve ona canının bağışlanması karşılığı komutanın çeşnicisi olması teklif edilir. Bu sanıldığı gibi çokta iyi birşey değildir zira hergün komutanın yemeklerinde zehir olup olmadığına bakması gerekmektedir. Bu durumda aslında sürekli ölüm korkusuyla yaşaması anlamına gelir. Komutanın en güvendiği adamı Valek, Yelena'ya bu teklifi yaptıktan sonra ona bir zehir içirir ve hergün bu zehrin panzehirini içmesi gerekmektedir. Bu da Yelena'nın özgürlük hayallerini suya düşürür. 

Aradan zaman geçtikçe Yelena zehir çeşitlerini öğrenir ve Valek'in sınavlarından başarıyla geçip konutana hizmet etmeye hazırhale gelir, görevine başlar. 

Ah, başı beladan kurtuluyor mu hayır. General Brazell'in adamları sürekli ensesinde, generalleri intikam istiyor. Yelena bunlarla başa çıkmaya çalışırken bir de güneydeki Stia ülkesinden bir büyücü onu öldürmeye çalışır. Düşman listesine birde büyücü eklenince Yelena iyice paranoyaklaşır ve güç ikizi diye anılan yeni arkadaşlarından savunma dersleri almaya başlar. Ari ve Janco ile kurduğu dostluk güzeldi. 

Yavaş yavaş Valek ile aralarında bir aşk filizlendi. Yelena daha sonra onu öldürmeye çalışan büyücünün aslında ona yardım etmeye çalıştığını öğrenince ona güvenmeye başlar. Aynı zamanda kendisininde bir güneyli olduğunu ve büyüyeteneğine sahip olduğunuda öğrenir. Ixia ülkesinde büyü yapmanın cezasıidamdır. Bu güçlerini ifşa etmemesi gerekmektedir. Tek kurtuluşu güneye kaçmaktır. 

Daha fazla detay vermek istemiyorum şahsen büyüsü bozulmasın kitabın sonda hak yerini buldu. Yelena güneye doğru ailesini bulmak ve büyü eğitimi almak için yola çıktı.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...