Ask.fm Fallow Me on Bloglovin Goodreads Join Us on Facebook Google Plus Instagram Youtube

menü

25 Kasım 2012 Pazar

Yüz Bin Krallık - N.K. Jemisin

 Ya iki ruhun olduğunu keşfetseydin?

Tanrılar ve faniler, güç ve aşk, ölüm ve intikam.

O, hak ettiği mirası ve intikamını alabilecek mi?

Yeine, Kuzey Tepeleri'ndeki vahşi Darr halkının reisi. Annesi hanedanın merkezi Gökşehir'e çağırıldıktan kısa süre sonra gizemli bir şekilde öldü. Yeine'in matemi sürerken tüm evreni yöneten büyükbabası Kral Dekarta Yeine'i varisi ilan etti. Ama Yüz Bin Krallık'ın hükümdarı olabilmek hiç de kolay değil. Yeine kendini çok güçlü rakiplerle, Tanrılar ve yaratıklarla dolu zorlu bir mücadelenin içinde buldu.

Yeine'in tek istediği annesini kimin öldürdüğünü bulmak ve intikamını almak. Bunun için de Göksel Üçlü'nün neden savaştığını çözmesi gerekiyor. Karanlık Tanrı Nahadoth, Aydınlık Tanrı Itempas ve Alacakaranlık Tanrısı Enefa ona bu mücadelede hem yardımcı hem de düşman olacak, Yeine Tanrılara bile güvenmemeyi öğrenecek. Aşk, Yeine'i hiç beklemediği bir anda kıskıvrak yakalayacak ve kabullenmesi zor gerçeklerle yüz yüze getirecek.

 Evet kitabımız Miras Üçlemesi'nin ilki. Genel olarak ele alırsak, epik-fantastik tür severlerinin okuyabileceği tarzda bir kitap.

Yorumum:


 Başından beri ne yazsam diye düşünüyorum. Olaylar açıklanmaya başladığında ilk düşüncem "Yazar sanırım Anita Blake hayranı!" oldu. Bunun nedenini birazdan açıklayacağım. Kitabın sonlarına yaklaşırken bana göre kötü yanları olsada en azından kendi açımdan okunabilir bir kitap olduğunu düşünüyordum. Ama sonra vazgeçtim. Ben beğenmedim bu kitabı. Benim belli kriterlerim vardır. Bunlar bir kitapta dahi olsa benimseyemiyorum malesef. İşte bu kitapta o kriterlerden sınıfta kaldı.

Konusundan bahsedeyim,

Göksel Üçlü olarak anılan üç büyük tanrı var. Karanlık Tanrı Nahadoth, Aydınlık Tanrı Itempas ve Alacakaranlık Tanrıçası Enefa. Bu üçlünün yaratıcısı ise Maelstorm. İlk önce Nahadoth yaratılmış, daha sonra Itempas bunlar uzunca bir süre beraber yaşamışlar. Aralarındaki ilişki aynı Jean-Claude ve Asher gibi bide bunlar tanrı tövbe yarabbim :D Neyse daha sonra Enefa doğuyor fakat Itempas bunu kıskanıyor ve yenilikleride hiç sevmiyor. Enefa ve Nahadoth yüzlerce yeni çocuk yapıyorlar. Neyse efendim Itempas kıskançlığından sebep bir savaş başlatıyor Enefa'yı öldürüyor. Nahadoth ve kalan üç çoğunu dünyaya Amn kabilesine köle olarak veriyor. Dünyayı bunları kullanarak yeniden düzene sokun diyor. Aradan binlerce yıl geçiyor. 

Baş kahramanımız Yeine Arameri kralı olan büyükbabası Dekarta Arameri tarafından Göksaray'a çağrılıyor. Göksaray Yüz Bin Krallığın merkezi. Büyükbabası Yeine'e varisi olarak seçildiğini anlatıyor. Halbuki iki varis daha var kuzenleri Scimina ve Relad. Tabi uzunca bir araştırmanın sonunda aslında varis değilde kurban olarak seçildiğini öğreniyor. İlk haftaları bir Arameri nasıl olunur onu öğrenmekle ve annesinin neden öldürüldüğünü araştırmakla geçiyor. Annesi Darr ülkesinden bir adama aşık olup varislikten feragat etmiş ve sarayı terk etmiş. Yeine safkan bir Arameri değil. Saray hizmetkarlarıda aslında birbirleriyle akraba. T'vril adında bir hizmetkarla arkadaş Yeine (daha sonra birbirlerine kuzen diye hitabetmeye başlıyorlar). 

Yeine, Karanlık Tanrıyla saraya ilk geldiği gün hiçte hoş olmayan bir şekilde karşılaşıyor. Nahadoth onu yakalarsa canını yakacak oda kaçıyor yolunu kaybediyor karşısına bir çocuk çıkıyor. Adı Sieh Nahadoth'un oğlu. Onu gizliyerlere götürüryor ama Karanlık Tanrıya yakalanıyorlar. Sieh'in boğazını sıkarken Yeine daynamayıp Naha'nın kalbine hançerini saplıyor. Ondan sonra aralarındaki herşey değişiyor. Kral seçimlerinde Itempas'ın kutsaması ve varisin resmen ilan edilmesi için Enefa'nın bir parçası olan taş kullanılıyor. Ama bu taş yanına yaklaşan tüm canlıları öldürüyor. Yeine'in görevi varisi seçip taşla bunu mühürlemek bunu yaparkende ölmesi gerekiyor. Ama bilmediği şeyler var ve bunları öğrenince şoka giriyor. Yeine aslında bedeninde iki ruhla birlikte yaşıyor.

Kitabın sonunda planları tam işleyemedi ama daha değişik birşey oldu. Nahadoth ve çocuklarını serbest kaldı ve son işte. Ucu açıkta kalan yerler vardı. Mesela o anlarda ne olduğunu açıklamamış yazar. 

Kitap Yeine'in ağzından anlatılıyor. Çok merak ediyorsanız okuyun ama ben beğenmedim.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...