Ask.fm Fallow Me on Bloglovin Goodreads Join Us on Facebook Google Plus Instagram Youtube

menü

9 Kasım 2012 Cuma

Çiftlik - Emily McKay

Lily ve ikiz kız kardeşi Melin bir planları vardır: Onları çevreleyen elektrik tellerinin arkasına geçip, özgürlüğe kavuşmak...Mel çevresindekilerle hemen hemen hiç konuşmamasına rağmen, diğerlerinin dikkatini çekmeyen şeyler, otistik oluşu sayesinde onun gözünden kaçmaz, elektrikli tellerin hangi kısmının geceleri devre dışı olduğu gibi... Çitleri geçmek kolay olmayacaktır fakat Lily planladığı kaçış için gerekenleri toparlarken tanıdık bir yüzle karşılaşır.

Carter, Lilynin karantina başlamadan önceki günlerden bir arkadaşıdır. Uzun bir müddet yakalanmamayı başardığı için çiftliğin dışındaki dünyayla ilgili birçok işe yarar bilgi edinmiştir. Ancak çiftlikteki herkes gibi Carter da dışarının insanlar için çiftlikten daha tehlikeli olabileceğini bilir.


Acaba bu üç yoldaş dışarıda onları bekleyen Ticklerden kaçmayı başarabilecekler mi? Birbirlerine tutunarak özgürlüklerine kavuşabilecekler mi? Yoksa tekrar vampirlerin ellerine mi düşecekler?

Müthiş bir macera ve kaçış öyküsü sizleri bekliyor.


O nasıl bir sondu öyle yüreğim parçalandı resmen.

Amerika'dan önce ilk defa Türkiye'de Optimum Kitap tarafından yayınlanan bir kitap Çiftlik. 


Çok merak ediyordum ve merakıma değdiğini düşünüyorum. Çok güzel ve akıcı dille yazılmış bir kitaptı. Bana sürekli "Resident Evil" filmini hatırlattı. Tabiki bu tıpatıp bir benzerlik değil bir çok farklılıklarıda mevcut. Ayrıca yazarın, karakterlerin duygularını çok iyi yansıttığını düşünüyorum öyle ki sonunda gerçekten gözümden yaşlar geldi. Devamını merakla bekliyorum umarım yazarımız fazla bekletmez bizi.

Kitapta üç ana karakter var ve bölüm bölüm bu karakterlerin ağızların okuyoruz. Böyle yazmasıda iyi olmuş çünkü diğer karakterlerinde ne düşündüklerini okumak etkileyiciydi. Özelliklede "Mel" karakterinin. Merak ettiğiniz bir kitapsa mutlaka okumanızı tavsiye ederim pişman olmayacaksınız.

Konusundan da biraz bahsedeyim;

Lily ve Mel ikiz kardeşler ama birbirlerinden çok farklılar. Bu normal bir farklılık değil. Mel bir otistik. Yazar burda Mel'in duygularını düşüncelerini çok iyi yansıtmış. Amerika aynı Resident Evil filminde olduğu gibi bir virüsün etkisi altında. 


Virüs büyük bir hızla yayılmış ve Amerika halkının büyük çoğunluğu Tik adı verilen yaratıklara dönüşmüş. Genç kesimler virüs daha tam olarak yayılmadan önce Çiftlik adı verilen sıkı güvenlik önlemleriyle donatılmış yerleşim yerlerine kapatılmış. Burda onlara Yeşil deniyor. 

Birde İşbirlikçi denilen bir grup var bunlar ise Yeşillerin düzenini sağlamakla görevli. Çiftlik, adı üstünde yalnız burdakiler insan. Mel ve Lily'de bir çiftlikte tabiri caizse hapisler. Dışarıda tam olarak ne olduğunu bilmemelerine rağmen kaçış planı oluşturuyorlar. Her şeyi düşünüyorlar fakat ummadıkları bir şey oluyor. 

Lily'nin eski yaşantısında aynı okula gittiği ve hoşlandığı çocuk Carter çiftliklerine geliyor. Lily yaşam şartlarından dolayı güvensizlikle dolu. Kimseye güvenmiyor ki bunda da oldukça haklı. Carter kaçmalarına yardım ediyor. Sebastian adında bir vampirle hemde. 

Yanlış okumadınız evet bir vampir bu kitapta vampirlerde var ama biz sadece Sebastian'la muhatap oluyoruz. Lily önemli bir şahsiyet onu Çiftlikten kurtarmalarının aslında önemli bir nedeni var onun Abduktura olduğunu düşünüyorlar.

Abduktura: Herkesin duygularını istediği gibi kontrol edebilen kimse.

İnsan ırkını kurtarmak Lily'nin elinde mi?

Benden tek kelime daha alamazsınız.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...