Ask.fm Fallow Me on Bloglovin Goodreads Join Us on Facebook Google Plus Instagram Youtube

menü

2 Ekim 2012 Salı

Dövmeli Adam - Peter V. Brett


Bazen Karanlıktan Korkmak İçin Çok İyi Bir Sebep Vardır!
Üç genç insan bir araya gelerek insanlığa son bir kurtuluş şansı sunacak, karanlığa omuz omuza göğüs gerecektir. On bir yaşındaki Arlen, küçük orman köyü Tibbet Deresinden yarım günlük mesafede bulunan çiftlik evlerinde ailesiyle birlikte yaşamaktadır. Ne var ki Arlenın yaşadığı dünyada, akşam karanlığının bastırmasıyla birlikte yerden garip bir sis yükselir ve bu sis, yaşayan tüm canlılara saldırıp karınlarını vahşice doyurmak isteyen aç nüvelikleri de beraberinde getirir. Bu korkunç iblislerle, ölümlülerin silahlarını kullanarak mücadele etmek hemen hemen imkânsızdır. O yüzden, insanların, büyülü muhafaza sembollerinin arkasına sığınıp, yaratıklar şafağın sökmesiyle beraber tekrar Nüveye dönene kadar koruma düzeneklerinin saldırılara dayanması için dua etmekten başka hiçbir seçenekleri yoktur. Daimi bir korku içinde yaşamanın kader olmadığını düşünmeye başlayan Arlen ise, kendini farklı bir yol izlemek zorunda hisseder. Nüveliklere karşı savaşılmalıdır! 
Küçük bir kasaba olan Ormancı Çukurunda, Leeshanın geleceği basit bir yalan yüzünden paramparça olur. Kasaba ahalisinin gözünde küçük düşen Leesha, nüveliklerden bile daha korkutucu olan yaşlı bir Otacı Kadının bakımını üstlenerek kendini kasabalıların imalı bakışlarından uzak tutmaya çalışır. Otacının yanında geçirdiği uzun yıllar süresince de tehlikeli ve kadim bilgilerin koruyucusu haline gelir. Bir iblis saldırısında hem öksüz hem sakat kalan minik Rojer ise, kendini Jonglörlük sanatında geliştirip keman çalmakta ustalaşarak hayattaki kimsesizliğini unutmaya çalışır. Ne var ki sahip olduğu eşsiz yetenek, ona, gecenin karanlığı karşısında beklenmedik bir üstünlük kazandırır.

Evet Kitabımız İblis Döngüsü serisinin ilk kitabı. Seri adından da anlayacağınız gibi kitapta bolca iblis görmek mümkün, hemde boy boy çeşit çeşit. Efendim ben kitabı beğendim gayet akıcıydı olay akışına kendinizi öyle bir kaptırıyorsunuz ki nasıl bittiğini anlamayacaksınız kitabın. 

Kitabımızda 3 ana karakter var ve bölüm bölüm bu karakterlerin hayatları ve daha sonra verdikleri mücadelelere tanık oluyoruz. En sonunda bu 3 karakter buluşuyorlar. Kitap ilk başlarda sıkıcı gelmişti fakat olaylar gelişmeye başlayınca elimden bırakamadım. Birazcıkta bölüm başları sıkıcı geçiyor ama hemen adapte oluyorsunuz konuya. Fantastik kitap sevenlerin okuması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum. Birde belirtmeden geçemeyeceğim madem yorum yapıyoruz burada. 

Ben yazarın kitabı dine bağladığını düşünüyorum aşırı dinci falan olabilir. Kitabı okuyanlar anlayacaklardır beni Kurtarıcıdan bahsediliyor, ilk kurtarıcı ordular kurup dünyayı iblislerden kurtarmış. İblisler yok olduğu için bu kurulan ordular dağılmaya başlamış ve kurtarıcıda gitmiş. Şimdi yine bir kurtarıcı bekliyorlar ben burdaki kurtarıcının Hz. İsa olduğunu düşünüyorum. Birde mızrak var tabi. Kanımı güçlendiren şey ise bir bölgenin halkını araplara benzetmesi ve kitabın sonundada burdaki bir liderin kendini kurtarıcı ilan etmesi buda benim burda acaba Hz. Muhammed'e mi gönderme yaptı sorusunu sormama neden oldu.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...