Ask.fm Fallow Me on Bloglovin Goodreads Join Us on Facebook Google Plus Instagram Youtube

menü

30 Eylül 2012 Pazar

Yemin - Kimberly Derting

Burası Ludania, yaşam koşulları zor bir ülke. Toplum, katı sınıflara ayrılmış durumda ve her sınıf kendi dilini konuşmak zorunda.

En küçük bir sınır ihlali, örneğin üst sınıfa mensup birinin gözlerine bakmak bile, anında idam sebebi.

On yedi yaşındaki Charlaina, küçüklüğünden beri her sınıfın dilini anlama yeteneğine sahip; ve bu yeteneğini kendini bildi bileli herkesten saklıyor. Kendini özgür hissettiği tek yer, artık birer uyuşturucu pazarına dönmüş yeraltı klüpleri. Buralarda insanlar baskıcı kurallardan sıyrılıp kısa süreliğine de olsa rahat bir nefes alabiliyorlar.

İşte Charlaina da burada son derece çekici ve gizemli bir gençle tanışıyor, adı Max. Ve Max, daha önce Charlainanın hiç duymadığı bir dilde konuşuyor. Charlaina neredeyse sırrını açık etmek üzere.

Onu görer görmez çarpılsa da Maxin hangi tarafta olduğundan bir türlü emin olamıyor. Sık sık yinelenen acil durum tatbikatları birden gerçeğe dönüşüp de şiddet ve vahşet ülkede kol gezmeye başladığında Charlainanın yeteneğinin neye hizmet ettiği anlaşılıyor: Ülkesini zalim bir rejimden kurtarmak.

Zamansız ve mekansız bir üçlemenin ilk kitabı olan Yemin, sınıf gerçekliğini dil üzerinden sembolize ederek katı toplumsal ayrımlara dikkat çekiyor. Karanlık, soğuk ve katı rejimlerin toplumlar üzerindeki baskısını gösterişli ve sürükleyici bir macerayla betimliyor.

Anam zor bitirdim kitabı yahu oysaki kısacıkta bir kitaptı baydı beni okurken. Beğendin mi diye sorarsanız beğendim diyemicem. Yani okuyacak kitap bulamazsanız okuyun yoksa öyle değecek bir kitap değil. Konu itibariyle belki daha farklı işlenebilirdi.

Konusuna gelirsek. Kızımız Charlaina değişik bir dünyada yaşıyor. Ülkeyi bir kraliçe yönetiyor ve sıkı yönetim var. İnsanlar sınıflara ayrılmışlar ve herkes kendi sınıfının dilini konuşmak zorunda. Ortak bir dilleri var günlük kullanım için. Senden üstün sınıfın dilini öğrenmek yasak ve idam sebebi. 

Senin yanında senin üstün bir sınıf kendi dilini konuşuyorsa onun yanında kafanı eğmek zorundasın yoksa saygısızlık sayılır bu  da idam sebebi işte böyle sıkı bir yönetim var bu ülkede. Gel gör ki Charlaina'nın her dili anlama gibi bir yeteneği var ve bunu kimsenin bilmemesi gerek yoksa ölebilir. Charlaina'nın bu yeteneği başına büyük sorunlar açtı. Bir gece kulübünde Max'le tanıştı ve onun hakkında içine sinmeyen bişeyler olduğunu hissetti gerçeği öğrendiğinde şok geçirdi. İhanete uğramış gibi hissetti kendi ve Max'e güvenip güvenemeyeceğine emin olamadı. En önemliside ülkesini katı rejimden kurtaracak kişinin kendisi olması. Aslında kendini tacir sınıfından sansa bile gerçekte öyle olmadığını acı bir şekilde öğrendi.

Gelelim kraliçeye, artık öyle yaşlıki buruşmuş kırışmış ama öyle olduğuna kanmayın kraliçenin özel güçleri var. İlk kraliçe olduğundan bu yana hala tahtta. Ruhunu başka bendenlere aktararak yaşamaya devam etmiş. Şimdi aynı şeyi Charlaina'ya yapmak istiyor. Başarıp başarmadığı kitapta zaten kitapta seri bir kitap ikinci kitap henüz çıkmadı diye hatırlıyorum.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...