Ask.fm Fallow Me on Bloglovin Goodreads Join Us on Facebook Google Plus Instagram Youtube

menü

30 Eylül 2012 Pazar

Esaret - Elana Johnson

Seni kontrol etmelerine izin verme.

Vi kuralları biliyor: Kızlar, erkeklerle gezmez ve onları öpmeyi akıllarının ucundan bile geçirmezler. Burası böyle bir dünya. Ama Zenn, Vide kuralları yakıp yıkma arzusu uyandırıyor. Birlikin adamları Düşünürler de Vinin gelecekteki eşi olarak Zenni seçtiğine göre... bir öpücükten ne çıkar ki?

Düşünürler, toplumun geri kalanının beynini yıkamış olabilirler. Vi ise kendi kararlarını kendi vermek istiyor.
Ancak Düşünürler akla hayale gelmeyecek derecede ikna ediciler ve Viyi kendilerinden biri yapmaya kararlılar. Bunun da ilk adımı Zennin beynini yıkamak.
Vi, Zenni onların eline bırakmak istemiyor ama isyancılara katılmakta da tereddüt ediyor. Çünkü isyancılara katılmak demek, Jagle omuz omuza olmak demek. Jag, egoist, karizmatik ve tehlikeli. Zennde olmayan her şey. Jag pek güvenilir değil ama ona karşı koymak da çok zor.

Bu bir oyun. Ya kontrol edeceksin ya da kontrol edileceksin. Vinin bu oyunu oynamaktan başka çaresi yok.yunu oynamaktan başka çaresi yok.

Dex'in en çok sevdiğim kitaplarından biri. Kitabı çok beğendim kurgusu harikaydı gerçi daha iyi olabilirmiş ama bu haliylede favorilerim arasına girmeyi başardı. 

Konumuz Vi'nin yeni dünyada iyilerin bölgesinde yaşayıp onların kurallarına karçı gelip tutuklanmasıyla başlıyor. Bu sırada yanında nişanlısı olarak gördüğü Zenn var ve erkeklerin yanında gezmekte suç olarak görülüyor. 

Kitap bana Christian Bale'in oynadığı İsyan (Equilibrium) filmini çok anımsattı. Filmde insanların hissetmesi yasaktı, hiçbir duyguyu hissetmemleri için zorunlu ilaç içmeleri gerekiyor. Kitabımızda da insanların kendi iradeleriyle düşünmeleri yasak. 

Çok sinir bozucu biliyorum. İnsanların beynini falan yıkıyorlar kişiye özel sinyal yollayarak. Bu yeni düzenin kuralları çok sinir bozucuydu. Eğer dünya bu hale gelirde ben yaşıyor olursam lütfen biriniz beni vurun.

Evet konumuza dönelim Vi bu sinyalleri dinlemeyi bir şekilde bırakıyor (nasıl olduğunu kitapta anlarsınız) Hapiste Jag adında kötülerin bölgesinde yaşayan bir gençle tanışıyor aynı hücrede kalıyorlar. Sonrada beraber hapisten kaçmayı başarıyolar bir şekilde. 

Bu sırada aralarında bir etkileşim oluyor Fakat Jag ve Vi henüz kurtulmuş değiller peşlerinde birliğin adamları ve düşünürler var. Ve düşünürlerin lideri Vi'nin hiç ummadığı birisi.

Benden bu kadar devamı kitapta.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...