Ask.fm Fallow Me on Bloglovin Goodreads Join Us on Facebook Google Plus Instagram Youtube

menü

30 Eylül 2012 Pazar

Başlayanlar - Lissa Price


Biyolojik Savaş, orta yaşlı insanları yok etti ve geriye sadece gençler ve yaşlılar kaldı. Yaşlılar, yani Sonlayanlar, hayatlarına devam ediyorlar. Esas sorun ise gençler, yani Başlayanlar. Anne babaları öldü, beş paraları yok ve açlar.

Onlar hayatta kalabilmek için her şeyi yapmaya hazırlar. Callienin tek umuduysa bir beden bankası. Burası, yeniden genç olmak isteyen Sonlayanlara, kiralama yoluyla genç bir beden veriyor. Callie de bedenini kiraya veriyor çünkü paraya ihtiyacı var, hasta kardeşine bakabilmek ve yaşamını devam ettirebilmek için.

Kiracısı ise, Callienin bedenini bir cinayet işlemek için kullanmanın peşinde. Callie sistemde çıkan bir hata sonucu birden kendi bedeninde uyanıyor ama kiracısı hala sisteme bağlı. Şimdi tek bedenin içinde iki kişi var, bir de önlenmesi gereken bir cinayet.

Başlayanlar, uzak bir gelecekte, çıldırmış bir dünyada zorlu bir yaşam mücadelesi. Bu soluk soluğa macera ve gizem dolu kurgu, bilimkurgu ve distopya sevenlerin hafızasına kazınacak.

Harika bir kitaptı bayıldım bayıldım bayıldım.

Biyolojik savaş sonrası orta yaşlı kesimdeki insanlar hastalık kaparak ölüyorlar. Callie'nin aileside bunlardan biri ve böylece Callie'nin hayatta kalma mücadelesi başlamış oluyor. Hasta bir kardeşi var ona bakması  lazım fakat sokakta yaşıyorlar yada buldukları bir deliğe giriyorlar.

En son yaşadıkları yer bir baskınla boşaltılınca Callie kararını veriyor. Beden bankasın gidecek. Beden bankası denilen yer, yaşlı insanlar ki bunlar ultra yaşlılar,  gençliklerini tekrar yaşamak istedikleri zaman gönüllü gençlerin b edenlerini kullanıyorlar. Ruhları yer değiştiriyor bir nevi. Gönüllü dediysem her şey paraya dayanıyor arkadaşlar.

Callie kardeşinin yaşanısını düzeltmek için bu işi kabul ediyor. Ama bedenini verdiği kadın, onun bedenindeyken cinayet işlemeye kalkınca işler sarpa sarıyor.

Kitap çok akıcıydı okurken insanı içine çekiyor otrada gizemli şeyler var ve sonlara doğru bunları yavaş yavaş öğreniyorsunuz. Hele ki son kısımda ortaya çıkanlar karşısında şok oldum diyebilirim. Hüzünlendiğim, içimi burkan yanlarıda vardı ki bence kitaplarda olmazsa olmaz kısımlardır bunlar.

İkinci kitabının çıkmasını sabırsızlıkla bekliyorum. Okumakta kararsız kalanlara şiddetle tavsiye ederim. Dıştan bakınca ergen kitabı gibi görünsede aslında öyle değil derin bir konusu var. Yapılan haksızlıklar sinirlerimi bozdu diyebilirim kitapta, çıkıp hepsini tarayasım geldi. Nese efendim Callie'nin hayatla ve beden bankasıyla mücadelesini okuyun
ve
BEDENİNİZE SAHİP ÇIKIN!
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...