Ask.fm Fallow Me on Bloglovin Goodreads Join Us on Facebook Google Plus Instagram Youtube

menü

30 Eylül 2012 Pazar

Bana Dokunma - Tahereh Mafi

Juliette tam 264 gündür kimseye dokunmadı.

En son birine dokunması bir kazaydı. Ama Yeniden Kuruluş onu cinayetten içeri tıktı. Juliettein dokunuşunun neden bu kadar ölümcül olduğunu kimse bilmiyor. Kimseye bir zarar vermediği sürece bu durum kimsenin de umurunda değil çünkü dünya zaten perişan durumda. Her gün yeni bir hastalık ortaya çıkıyor, gıda sıkıntısı had safhada, gökyüzünde tek bir kuş kalmadı ve bulutlar garip bir renkte.

Yeniden Kuruluş, yeni düzenin tek çare olduğunu iddia ettiği için Juliettei bir hücreye kapattı. Hayatta kalan bir avuç insan ise savaş naraları atıyor. İşte bu yüzden Yeniden Kuruluş fikir değiştirmek üzere. Juliette onlar için mükemmel bir silah olabilir. Juliette, yeni düzenin tek silahı olabilir.

Juliette karar asamasında. Ya bir silah olacak. Ya da bir asi.

Tahereh Mafi, Bana Dokunmada yürek burkan bir romantizmle distopya türünü bir araya getiriyor. Juliettein iç dünyasını yenilikçi bir üslupla metnine yansıtan yazar, okurları Juliettein zihninin içine davet ediyor.

En sevdiğim DEX kitaplarından biri oldu benim için. Yazarın dilini çok beğendim. 

Çok şiirsel yazmıştı kitabı yani nasıl anlatsam içinde bulunduğu ruh halini nesnelerle falan, kelime oyunlarıyla o kadar güzel anlatmıştı ki okurken çok keyif aldım ya konu olarak bana 'Esaret' kitabını hatırlatmış olsada yazım dili, yazarın kalemi açısından muhteşemdi. 

Okumak isteyenlere kesinlikle tavsiye ediyorum. Hiç bir kitapta karakterlerin içsel konuşmalarını bu kadar sevmemiştim. Karakterin kendiyle çeliştiği yani gerçekte olmasını istediği ancak ağzından farklı çıkan kelimeleri üstünü çizerek yazmıştı yazar. Bunuda daha önce başka kitapta görmemiştim. Bence çok güzel değişik olmuş. 

Son olarakta DEX'i kınım kınım kınadım, popüler kitapları yayınlayan bir yayın evinden bu kadar çok harf hatası, yazım hatası beklemezdim doğrusu. Kitap baştan sona yazım hatalarıyla doluydu.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...